Religia [IB]
Sakrament Eucharystii
Do sakramentu Eucharystii po raz pierwszy mogą przystąpić dzieci, które rozeznają, że sakrament ten należy przyjmować z czystym, wolnym od grzechu sercem. Ważne jest również, aby dziecko odróżniało Komunię Świętą od zwykłego chleba. Zwykle zdolność ta zdobywana jest w wieku 8-9 lat.
Sakrament uzdrowienia
W sakramencie uzdrowienia człowiek w sposób szczególny doświadcza łaski miłosiernego Boga, który przebacza nam grzechy oraz pomaga w odzyskaniu pełni sił fizycznych i duchowych. Szafarzami sakramentu uzdrowienia są biskupi i kapłani.
Sakrament pokuty i pojednania
Praktyka sakramentu pokuty ma na celu pojednanie człowieka z Bogiem oraz Kościołem. Dobre przeżycie tego sakramentu w tradycji Kościoła obejmuje pięć warunków dobrej spowiedzi:
Praktyka sakramentu pokuty ma na celu pojednanie człowieka z Bogiem oraz Kościołem. Dobre przeżycie tego sakramentu w tradycji Kościoła obejmuje pięć warunków dobrej spowiedzi:
- rachunek sumienia - dokładnie przypomnienie sobie grzechów, szczególnie śmiertelnych, oraz ich okoliczności i liczby,
- żal za grzechy - szczera skrucha za popełnione grzechy, które obraziły miłość Boga i oddaliły nas od bliźnich,
- mocne postanowienie poprawy - unikanie wszelkich okazji, prowadzących do popełnienia grzechu,
- szczera spowiedź - przystępując do sakramentu wymagane jest zachowanie sfery ciszy i intymności. Kapłanowi należy podać, kim jesteśmy (np. wiek, stan cywilny), kiedy ostatnio się spowiadaliśmy, czy otrzymaliśmy rozgrzeszenie, grzechy (szczególnie śmiertelne), ilość i towarzyszące im okoliczności. Rozgrzeszenie jest pojednaniem człowieka z Bogiem i Kościołem - odzyskaniem utraconej przyjaźni z Bogiem, a także darowaniem zaciągniętych przez człowieka kar doczesnych. Wina zostaje odpuszczona, pozostaje jednak obowiązek zadośćuczynienia za grzechy. Kapłan jest pośrednikiem między Chrystusem, Kościołem a penitentem. Jeśli grzesznik nie żałuje za swoje grzechy lub nie podejmuje mocnego postanowienia poprawy, kapłan ma prawo udzielenia rozgrzeszenia,
- zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu - odmówienie wyznaczonej pokuty oraz naprawienie bądź wyrównanie krzywd, jakie zostały przez nas wyrządzone.
Sakrament namaszczenia chorych jest udzielany osobom, które:
- są terminalnie chore (choroba zmierza ku śmierci),
- są starsze (w podeszłym wieku),
- którym choroba przez dłuższy czas uniemożliwia samodzielne korzystanie z sakramentów.
Bez pracy domowej, ale zapewne czeka nas odpytywanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz