czwartek, 16 maja 2013

16.05.2013 [czwartek]

Angielski [grupa zaawansowana]

Topic: A charmed life - reading about a lucky person. 
[...]

Chemia [IB i IH] 

Za geografię

[...]

Polski [IB]

Temat: Wprowadzenie do Potopu.

Czas akcji: od roku 1654 (nie ma dokładnej daty zakończenia - akcja toczyła się kilka lat po 1654) - II połowa XVII wieku.

Miejsce akcji: Polska (Korona) i Litwa - Kiejdany, Wilno, Taurogi, Częstochowa, Żmudź, Śląsk (wówczas czeski).

Sienkiewicz, oprócz dokumentów historycznych, w dużej mierze korzystał z Pamiętników Jana Chryzostoma Paska, opisujących ówczesne realia obyczajowe, kulturę oraz tradycyjne szlacheckie osobowości.

Gatunek: powieść historyczna.

Elementy historyczne:
  •  postacie historyczne: Jan Kazimierz, książę Janusz Radziwiłł, książę Bogusław Radziwiłł, Jan Zamoyski, Karol Gustaw, księżna Gryzelda, Stefan Czarniecki, Sapieha, Opaliński, Radziejowski (Sienkiewicz pokazuje, że dzierżący władzę są albo skrajnymi patriotami, albo zdrajcami ojczyzny),
  • wydarzenia historyczne: potop szwedzki, śluby lwowskie, obrona Jasnej Góry (została wyidealizowana przez autora - Częstochowa, jest szczególnym miejscem kultu dla Polaków, mającym znaczenie patriotyczne i religijne - Sienkiewicz specjalnie wystylizował obronę Jasnej Góry, by wzbudzić emocje w czytelnikach; w rzeczywistości obrazu nie było wówczas w sanktuarium), ucieczka Jana Kazimierza na Śląsk, klęska Szwedów w dorzeczu Sanu, inne pomniejsze bitwy,
  • realia epoki (XVII wiek). 

Do fikcji literackiej zaliczają się niektórzy bohaterowie: Andrzej Kmicic, Billewiczowie, Skrzetuscy, Wołodyjowski (zazwyczaj Sienkiewicz posługiwał się historycznymi nazwiskami, jednak sam wymyślał dzieje bohaterów fikcyjnych).

Wątki:
  • miłosny,
  • historyczny (patriotyczny),
  • obyczajowy (bankiety dla szlachty, turnieje - polowania bądź potyczki, bale, życie szlachcianek),
  • psychologiczny (przemiana Kmicica).
 
Powieść walterscottowska - powieść, w której na pierwszym planie jest wątek miłosny, a akcja jest mocno osadzona w realiach historycznych (ironiczna nazwa to "bieg do ołtarza z przeszkodami" - zazwyczaj autor, opisując dzieje zakochanych, trzymał czytelników w niepewności do ostatniego momentu).

Trylogia została napisana "ku pokrzepieniu serc" dla Polaków żyjących pod zaborami, pamiętających powstanie listopadowe i powstanie styczniowe (lub znających je z opowieści). Jest to powieść z tezą (innym przykładem jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej).

Charakterystyka Kmicica

Warstwa społeczna: niezbyt zamożny szlachcic.
Styl życia: jeździ na wojnę dla rabunku, otacza się szlachcicami, którzy zaciągają się do wojska, uciekając przed wyrokami.
Cechy charakteru: swawolny, okrutny, bezwzględny.
Wygląd zewnętrzny: przystojny blondyn o smagłej cerze.

Praca domowa: w kilku punktach napisać biografię Kmicica (same najważniejsze wydarzenia).

***

Charakterystykę dokończymy przy następnej okazji.

Przysposobienie Obronne [IB i IH] 

RKO i pozycja boczna ustalona. Do zeszytu nic. Referaty czy też notatki o kwaśnych deszczach sprawdzone nie zostały, więc możliwe, że jeszcze będą wymagane. Znów napomnienie, by prowadzić śliczny zeszycik.

Biologia [IB]

Temat: Protisty - proste organizmy eukariotyczne.

Do domu ćwiczenia, dobrze byłoby też prześledzić polecenia kontrolne.

Historia [IB]

Sprawdzian.

Niemiecki

Temat: Dienstleistungen - usługi.

[...]

Praca domowa:
  • 15/36,
  • 9,10/85,
  • 20,22/88.

A15/36Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon wykonała Sasame Ka dla Zaczarowane Szablony